Hoppa till innehåll
Barnens Tylenol Liquid Pain Relief & Fever Medicine, Oral Suspension, Dye-Free, Acetaminophen, No Aspirin, No Ibuprofen, No High Fructose Corn Syrup; Cherry Flavor, 8 fl. oz.

Price:

158,82 kr


Barnens Tylenol Liquid Pain Relief & Fever Medicine, Oral Suspension, Dye-Free, Acetaminophen, No Aspirin, No Ibuprofen, No High Fructose Corn Syrup; Cherry Flavor, 8 fl. oz.

https://nutricity.se/shop/brsw2zaqpifqyylf-barnens-tylenol-liquid-pain-relief-fever-medicine-oral-suspension-dye-free-acetaminophen-no-aspirin-no-ibuprofen-no-high-fructose-corn-syrup-cherry-flavor-8-fl-oz-105652 https://nutricity.se/web/image/product.template/105652/image_1920?unique=ec79c50

Stock Expiry Date*: 04-08-2027

100% Authentic — Sourced directly from manufacturers or their authorized dealers!

  • Children's Tylenol dye-free: Gentle on children’s tummies; dye-free formulation is also alcohol free, aspirin free; contains no parabens or high fructose corn syrup; kid-friendly cherry flavor; 8 fluid ounces
  • Pediatric liquid: Children's Tylenol dye-free oral suspension contains acetaminophen, a pain reliever and fever reducer; formulation is also alcohol free, aspirin free; contains no parabens or high fructose corn syrup
  • Quick relief: Tylenol starts to reduce fevers in as little as 15 minutes; an effective pain reliever; useful for minor aches & pains due to common cold, flu, headache, toothache, and sore throat
  • Liquid Tylenol for children: 5-mL dose delivers 160 mg of acetaminophen; dosing cup guides accurate measuring when used as directed based on the age- and weight-directed instructions printed on package
  • Pediatric liquid: Children's Tylenol is trusted relief for your family; the #1 doctor-recommended brand for pain relief* and fever reduction; FSA/HSA-eligible without a prescription. Check your plan for details. *Based on a Survey of Doctors (IQVIA 2025)

158,82 kr 158.82 SEK 158,82 kr Skatt ingår

Not Available For Sale

(19,85 kr / Units)

Displayed price includes all duties & taxes.

  • Brand varumärke
  • smak
  • Unit Count
  • Föremål Form
  • Punktvikt
  • Produktfördelar
  • Antal objekt
  • Tillverkare
  • Punkt dimensioner L x W x H
  • Ingredienser
  • Produkttyp
  • Specifika användningar för produkter
  • Aktiva ingredienser
  • UPC
  • Modellnamn
  • Global Trade Identification Number
  • Pakettyp Namn
  • Mål Audience
  • Net Content Count
  • Produkttyp
  • Punktvikt
  • Brand varumärke
  • Ingredienser
  • Varumärke namn
  • Ålder Range Beskrivning
  • Container Type
  • Tillverkare delnummer
  • Modellnummer
  • Objekt Dimensioner
  • Föremål Nype Name
  • Ytterligare funktioner
  • Mål Använd kroppsdel

Kombinationen existerar inte.

Kontakta oss
Acetaminophen
Ingredienser glycerin, Sucralos, Renad vatten, Xanthan Gum, smaker, Sucrose, Kaliumsorbat, microcrystalline cellulose and carboxymethylcellulose sodium, sorbitol solution, Active ingredient (in each 5 mL) Acetaminophen 160 mg Purpose Pain reliever/fever reducer Inactive ingredients Anhydrous citric acid
Ingredienser Glycerin, Renad vatten, Smaker, Cr, Sucrose, Kaliumsorbat, Sorbitol, Xanthan Gum, Microcrystalline cellulosa och karboxymetylcellulosa natrium, Active Ingredient (i varje 5 ML) Acetaminophen 160 Mg Syfte Reliever / feber Reducer Inactive Ingredients Anhydrous Citric Acid
Brand varumärke Tylenol
smak Cherry Dye Free
Unit Count 8 Count
Föremål Form Syrup
Punktvikt 6,72 uns
Produktfördelar Smärta lättnad
Antal objekt 1 1
Tillverkare Kenvue
Punkt dimensioner L x W x H 2.63 X 2.63 X 5.75 Inches
Produkttyp Acetaminophen
Specifika användningar för produkter Temporarily: Reduces fever Relieves minor aches and pains due to: The common cold Flu Headache Sore throat Toothache
Aktiva ingredienser Active ingredient (in each 5 mL) Acetaminophen 160 mg Purpose Pain reliever/fever reducer
UPC 300450166081
Modellnamn Tylenol Medication
Global Trade Identification Number 00300450166081
Pakettyp Namn Bottle
Mål Audience Unisex-Kids
Net Content Count 1 flaska
Produkttyp Medicinering
Punktvikt 6.72 Ounces
Brand varumärke Tylenol
Varumärke namn Tylenol
Ålder Range Beskrivning Barn
Container Type Bottle
Tillverkare delnummer 00300450166081
Modellnummer 00300450166081
Objekt Dimensioner 2.63 x 2.63 x 5.75 inches
Föremål Nype Name cold-and-flu-medications
Ytterligare funktioner Fast-Acting
Mål Använd kroppsdel Magen
  • Buy Four or More Offer

    Få 5 % rabatt när du köper 4 eller fler varor

  • Next Purchase Offer
    Få 5 % rabatt på ditt nästa köp.
  • Ships From(Sweden)
    Beställningar behandlas och skickas från Brooklyn, USA.

  • Delivery Offer(Sweden)
    Fri frakt på kvalificerade beställningar.
Delivery Detail
Uppskattade leveranstider: 12–26 dagar (internationellt).
3–6 dagar (inrikes).
Safe Checkout
Garanterad säker utcheckning
Return Policy

30-dagars returgaranti
Köp med förtroende med 30 dagars returstöd.

Free Return Pickup
Gratis returhämtning tillgänglig
Vi hanterar returer från din dörr utan extra kostnad.
SKU
BRSW2ZAQPIFQYYLF
Kategori
Hälsovård , Över-the-Counter Medicinering , Smärta Relievers , Icke-aspirin , Acetaminophen
Barcode
300450166081
Tags


Is your little one feeling under the weather? Intended for kids 2 to 11 years, Children's Tylenol is an oral suspension that contains acetaminophen, a pain reliever and fever reducer. Children's Tylenol dye-free liquid is also alcohol free, aspirin free, and contains no parabens or high fructose corn syrup. The formulation is made to be gentle on the tummy. This medicine comes in a kid-friendly cherry flavor. A 5-mL dose of doctor-recommended* Children's Tylenol delivers 160 mg of acetaminophen to temporarily reduce fever and relieve minor aches and pains due to the common cold, flu, and symptoms including headache, toothache, and sore throat. Dye-free Children’s Tylenol delivers what kids need to feel better when they have minor aches & pains or a fever. Liquid Tylenol for children starts reducing fevers in as little as 15 minutes and is an effective pain reliever for kids when discomfort strikes. The dosing cup guides accurate measuring when used as directed based on the age- and weight-directed instructions printed on the package. Keep this doctor-recommended relief in your medicine cabinet to prepare for cold and flu season and other year-round minor aches and pains. That way, you can help little ones get quick relief when they need it so they can get back to being kids. *Based on a Survey of Doctors (IQVIA 2025)

Viktig information

Säkerhetsinformation

Liver varning: Denna produkt innehåller acetaminophen. Allvarlig leverskada kan uppstå om ditt barn tar mer än 5 doser på 24 timmar, vilket är den maximala dagliga mängden med andra läkemedel som innehåller acetaminophen Allergy-varning: acetaminophen kan orsaka allvarliga hudreaktioner. Symptom kan inkludera: Hud reddening Blisters Rash Om en hudreaktion uppstår, sluta använda och söka medicinsk hjälp direkt. Sår hals varning: om ont i halsen är allvarlig, kvarstår i mer än 2 dagar, åtföljs eller följs av feber, huvudvärk, utslag, illamående eller kräkningar, kontakta en läkare omedelbart. Använd inte med något annat läkemedel som innehåller acetaminophen (recept eller recept). Om du inte är säker på om ett läkemedel innehåller acetaminophen, fråga en läkare eller apotekare. Om ditt barn är allergisk mot acetaminophen eller någon av de inaktiva ingredienserna i denna produkt Fråga en läkare innan användning om ditt barn har leversjukdom Fråga en läkare eller apotekspersonal före användning om ditt barn tar blodförtunnande läkemedel warfarin Vid användning av denna produkt inte överstiga rekommenderad dos (se överdos varning) Sluta använda och fråga en läkare om smärta blir värre eller varar mer än 5 dagar feber blir värre eller varar mer än 3 dagar nya symtom uppstår rodnad eller svullnad är närvarande Dessa kan vara tecken på ett allvarligt tillstånd. Håll dig utom räckhåll för barn. Överdos varning: Vid överdosering, få medicinsk hjälp eller kontakta ett Poison Control Center direkt. (1-800-222-1222) Snabb läkarvård är avgörande för vuxna samt förBarn även om du inte märker några tecken eller symtom.

Ingredienser

Aktiv ingrediens (i varje 5 ml) Acetaminophen 160 mg Purpose Pain Reliever / feber reducer Inaktiva ingredienser Anhydrous citric syra, smaker, glycerin, mikrokrystallin cellulosa och karboxymetylcellulosa natrium, kalium sorbate, renat vatten, sorbitol lösning, sucralos, sucrose, xanthan gummi

Vägbeskrivning

Viktigt: Läs all produktinformation innan du använder. Håll denna ruta för viktig information. Denna produkt innehåller inte anvisningar eller fullständiga varningar för vuxenbruk. Ge inte mer än riktad (se överdos varning) Skaka bra innan du använder mL = milliliter Hitta rätt dos på diagrammet nedan. Om möjligt, använd vikt till dos; annars, använd ålder. Ta bort barnet skyddande cap och klämma ditt barns dos i doseringskoppen Upprepa dos var 4: e timme medan symtomen varar ger inte mer än 5 gånger i 24 timmar Vikt (lb), Ålder (yr), Dos (mL) * under 24, under 2 år, fråga en läkare 24-35 lbs, 2-3 år, 5 ml 36-47 lbs, 4-5 år, 7,5 ml 48-59 lbs, 6-8 år, 10 ml 60-71 lbs, 9-10 år, 12.5 ml Använd endast sluten dosering kopp speciellt utformad för användning med denna produkt. Använd inte någon annan dosering enhet. Annan information Varje 5 ml innehåller: kalium 5 mg Store mellan 20-25 ° C (68-77 ° F) Använd inte om kartongband eller flaska wrap avtryckt med "TYLENOL" är bruten eller saknas frågor eller kommentarer? ring 1-800-458-1635 (avgiftsfri) eller 215-273-8755(samla)

Juridisk ansvarsfriskrivning

Uttalanden om kosttillskott har inte utvärderats av FDA och är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom eller hälsotillstånd.

Produkt Dimensioner

2.63 x 2.63 x 5.75 tum; 6.72 uns

Shipping & Delivery

At Nutricity, we aim to deliver your order as quickly and safely as possible.

Domestic Shipping :

Orders are typically delivered within 3–6 business days.

International Shipping:

Estimated delivery time is 12–26 business days, depending on the destination and customs processing.

You will receive a tracking number once your order has been dispatched. Delivery times may vary during holidays or due to unforeseen delays.

Similar Products
Accessory Products

Ansvarsfriskrivning

Kosttillskott är inte läkemedel. Produkter som säljs på denna webbplats är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom. Om du har en medicinsk åkomma, konsultera alltid en kvalificerad vårdpersonal innan användning. Individuella resultat kan variera. Genom att lägga en beställning godkänner du att följa ditt lands importregler. Vi täcker tillämpliga avgifter och skatter där det anges.

*Utgångsdatum Information:
Vänligen notera att utgångsdatumet kan variera från batch till batch. Vi garanterar dock att alla produkter som skickas till våra kunder har en giltig hållbarhet och inte kommer att vara utgångna vid tidpunkten för leverans.