Hoppa till innehåll
Tylenol Extra Strength Acetaminophen Rapid Release Gels, Pain Reliever & Fever Reducer, Gelcaps med laser-Drilled Holes for Fast Release, Gentle on Stomach, 500 mg Per Gelcap, 100 Count OTC Medicine

Price:

163,84 kr


Tylenol Extra Strength Acetaminophen Rapid Release Gels, Pain Reliever & Fever Reducer, Gelcaps med laser-Drilled Holes for Fast Release, Gentle on Stomach, 500 mg Per Gelcap, 100 Count OTC Medicine

https://nutricity.se/shop/brswkgqaoqpai2ly-tylenol-extra-strength-acetaminophen-rapid-release-gels-pain-reliever-fever-reducer-gelcaps-med-laser-drilled-holes-for-fast-release-gentle-on-stomach-500-mg-per-gelcap-100-count-otc-medicine-104927 https://nutricity.se/web/image/product.template/104927/image_1920?unique=690fc54

Stock Expiry Date*: 13-12-2027

100% Authentic — Sourced directly from manufacturers or their authorized dealers!

  • Fast acting: Tylenol Rapid Release Extra Strength Gelcaps use laser-drilled holes for fast release of the medicine; Tylenol extra strength contains 500 mg acetaminophen and won’t irritate your stomach the way ibuprofen can; 100 count
  • ​Adults and children: Kids 12 years and older can take extra strength Tylenol 500 mg acetaminophen; this helps to temporarily relieve toothaches, backaches, minor arthritis pains, menstrual and premenstrual cramps
  • ​Trusted and proven: Tylenol is the #1 doctor recommended brand of pain relief*. Backed by decades of credible research; delivering temporary relief from minor aches and pains. *Based on a Survey of Doctors (IQVIA 2025)
  • Releases medicine quickly: Find relief with these extra strength Tylenol gelcaps; proven, effective, and over the counter; FSA/HSA eligible without a prescription. Check your plan for details as plans may vary
  • Extra strength relief: Count on the strength of acetaminophen 500mg to help you keep up with your active lifestyle. Be ready for minor aches, pains, and fever by keeping a bottle in your medicine cabinet

163,84 kr 163.84 SEK 163,84 kr Skatt ingår

Not Available For Sale

(1,64 kr / Units)

Displayed price includes all duties & taxes.

  • smak
  • Unit Count
  • Föremål Form
  • Punktvikt
  • Produktfördelar
  • Antal objekt
  • Inkluderade komponenter
  • Tillverkare
  • Punkt dimensioner L x W x H
  • Ingredienser
  • Produkttyp
  • Specifika användningar för produkter
  • Aktiva ingredienser
  • UPC
  • Modellnamn
  • Global Trade Identification Number
  • Pakettyp Namn
  • Mål Audience
  • Produkt Dimensioner
  • Net Content Count
  • Produkttyp
  • Punktvikt
  • Brand varumärke
  • Varumärke namn
  • Ålder Range Beskrivning
  • Container Type
  • Tillverkare delnummer
  • Datum först tillgänglig
  • Modellnummer
  • Objekt Dimensioner
  • Föremål Nype Name
  • Ytterligare funktioner
  • Mål Använd kroppsdel
  • Punktmodellnummer
  • Country of Origin

Kombinationen existerar inte.

Kontakta oss
Acetaminophen
Ingredienser FD&C Red nr 40, Gelatin, propylenglykol, Titandioxid, Hypromellos, natriumlaurylsulfat, Magnesium Stearate, Methylparaben, Polyeten Glycol, Natrium Starch Glycolate, Modifierad Starch, polysorbat 80, Proylparaben, Pregelatiniserad Starch, karboxymetylcellulosa natrium, powdered cellulose, Järnoxid, FD&C Blue nr 1, butylparaben, D&C yellow no. 10, edetate calcium disodium, Röd järnoxid, sodium propionate, yellow iron oxide, Active ingredient (in each gelcap) Acetaminophen 500 mg Purpose Pain reliever/fever reducer Inactive ingredients Benzyl alcohol
Specifika användningar för produkter Feber, Artrit, Smärta lättnad, Menstruationssmärta, Toothache, Backache, Headache
Produkt Dimensioner 3.2 ounces, 1.98 x 3.87 x 2.02 inches
Datum först tillgänglig 2016 2016, June 27
Ytterligare funktioner backache, toothache, Use as a fever reducer and to help treat minor aches and pains including headache, cramps and pain caused by the common cold.
smak Osmakad
Unit Count 100 greve
Föremål Form Medicine
Punktvikt 3.2 ounces
Produktfördelar Hela kroppen
Antal objekt 1 1
Inkluderade komponenter (In each gelcap) Acetaminophen 500 mg
Tillverkare Kenvue
Punkt dimensioner L x W x H 1.98 X 3.87 X 2.02 Inches
Produkttyp Acetaminophen
Aktiva ingredienser Acetaminophen
UPC 300450488282
Modellnamn Tylenol Extra Strength
Global Trade Identification Number 00300450488282
Pakettyp Namn Bottle
Mål Audience Unisex-vuxna
Net Content Count 100 Capsule
Produkttyp Medicinering
Punktvikt 3.2 Ounces
Brand varumärke Tylenol
Varumärke namn Tylenol
Ålder Range Beskrivning Vuxen
Container Type Bottle
Tillverkare delnummer JO48810
Modellnummer JO48810
Objekt Dimensioner 1.98 x 3.87 x 2.02 inches
Föremål Nype Name Tylenol Extra Strength
Mål Använd kroppsdel Hela kroppen
Punktmodellnummer JO48810
Country of Origin USA
  • Buy Four or More Offer

    Få 5 % rabatt när du köper 4 eller fler varor

  • Next Purchase Offer
    Få 5 % rabatt på ditt nästa köp.
  • Ships From(Sweden)
    Beställningar behandlas och skickas från Brooklyn, USA.

  • Delivery Offer(Sweden)
    Fri frakt på kvalificerade beställningar.
Delivery Detail
Uppskattade leveranstider: 12–26 dagar (internationellt).
3–6 dagar (inrikes).
Safe Checkout
Garanterad säker utcheckning
Return Policy

30-dagars returgaranti
Köp med förtroende med 30 dagars returstöd.

Free Return Pickup
Gratis returhämtning tillgänglig
Vi hanterar returer från din dörr utan extra kostnad.
SKU
BRSWKGQAOQPAI2LY
Kategori
Hälsovård , Över-the-Counter Medicinering , Smärta Relievers , Icke-aspirin , Acetaminophen
Barcode
300450488282
Tags


Tylenol Rapid Release Extra Strength Gelcaps delivers the relief of acetaminophen 500mg per gel. With laser-drilled holes that allow quick release for the temporary relief from pain and fever reduction. This pain relief in gelcap form releases medicine quickly for fast, strong pain relief. Extra strength Tylenol is an effective option when you're looking for non-aspirin pain relievers; they won't irritate the stomach the way aspirin or even ibuprofen can. Whether you need pain relief for headache, muscular aches, minor pain of arthritis, toothache, backache or menstrual cramps, Tylenol extra strength with acetaminophen 500 mg gets to work, fast. Adults and children 12 years and older can benefit from this strong and trusted relief when used as directed. Tylenol is the #1 doctor recommended brand of pain relief.* It’s backed by decades of rigorous, credible research. From doctors, nurses, and pharmacists, to moms, dads, and caregivers, they have put their trust in Tylenol. Next time you’re checking the aisle for back pain relief products or other muscular aches, you know that Tylenol Extra Strength with 500 mg acetaminophen has your back. This product is FSA/HSA eligible without a prescription. Check your plan for details as plans may vary. Keep some in your medicine cabinet for the times you need pain relief. Tylenol Extra Strength helps relieve minor aches and pains, and reduce fevers—so you can keep moving through your day. Count on it. ​*Based on a Survey of Doctors (IQVIA 2025)

Viktig information

Säkerhetsinformation

Liver varning: Denna produkt innehåller acetaminophen. Allvarlig leverskada kan uppstå om du tar mer än 4 000 mg acetaminophen på 24 timmar med andra läkemedel som innehåller acetaminofen 3 eller fler alkoholhaltiga drycker varje dag medan du använder denna produktAllergivarning: acetaminophen kan orsaka allvarliga hudreaktioner. Symptom kan inkludera: Hud reddening Blisters RashOm en hudreaktion uppstår, sluta använda och se medicinsk hjälp direkt. Använd inte med något annat läkemedel som innehåller acetaminophen (recept eller recept). Om du inte är säker på om ett läkemedel innehåller acetaminophen, fråga en läkare eller apotekare. Om du är allergisk mot acetaminophen eller någon av de inaktiva ingredienserna i denna produktFråga en läkare innan användning om du har leversjukdom Fråga en läkare eller apotekspersonal före användning om du tar blodförtunnande läkemedel warfarin Sluta använda och fråga en läkare om smärta blir värre eller varar mer än 10 dagar feber blir värre eller varar mer än 3 dagar Nya symtom uppstår Redness eller svullnad är närvarandeDessa kan vara tecken på ett allvarligt tillstånd. Om gravid eller amning, fråga en vårdpersonal före användning. Håll dig utom räckhåll för barn. Överdos varning: Vid överdosering, få medicinsk hjälp eller kontakta ett Poison Control Center direkt. (1-800-222-1222) Snabb läkarvård är avgörande för vuxna och för barn även om du inte märker några tecken ellersymptom.

Indikationer

Temporärt lindrar mindre värk och smärta på grund av: Huvudvärk Muskulär värk Backache Mindre smärta av artrit Den vanliga kalla Toothache Premenstrual och menstruation kramper tillfälligt minskar feber

Ingredienser

Active ingredient (in each gelcap) Acetaminophen 500 mg Purpose Pain reliever/fever reducer Inactive ingredients Benzyl alcohol, butylparaben, carboxymethylcellulose sodium, D&C yellow no. 10, edetate calcium disodium, FD&C blue no. 1, FD&C red no. 40, gelatin, hypromellose, iron oxide, magnesium stearate, methylparaben, modified starch, polyethylene glycol, polysorbate 80, powdered cellulose, pregelatinized starch, propylene glycol, propylparaben, red iron oxide, sodium lauryl sulfate, sodium propionate, sodium starch glycolate, titanium dioxide, yellow iron oxide

Vägbeskrivning

Ta inte mer än riktad (se överdos varning) Vuxna och barn 12 år och äldre: Ta 2 gelcaps var sjätte timme medan symtomen varar Ta inte mer än 6 gelcaps i 24 timmar, om inte riktas av en läkare Använd inte i mer än 10 dagar om inte riktas av en läkare Barn under 12 år: Fråga en läkare Annan information Store mellan 20-25 ° C (68-77 ° F). Undvik hög luftfuktighet. Använd inte om kartong öppnas. Använd inte om folie inre tätning avtryckt med "TYLENOL" är bruten eller saknas. Innehåller inga aspirinfrågor eller kommentarer? ring 1-877-895-3665 (avgiftsfri) eller 215-273-8755 (samla).

Juridisk ansvarsfriskrivning

Uttalanden om kosttillskott har inte utvärderats av FDA och är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom eller hälsotillstånd.

Produkt Dimensioner

1,98 x 3,87 x 2,02 tum; 3,2 uns

Product details

Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels, 500 mg Acetaminophen, 100 Ct
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels, 500 mg Acetaminophen, 100 Ct
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels, 500 mg Acetaminophen, 100 Ct
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels, 500 mg Acetaminophen, 100 Ct
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gels, 500 mg Acetaminophen, 100 Ct

Shipping & Delivery

At Nutricity, we aim to deliver your order as quickly and safely as possible.

Domestic Shipping :

Orders are typically delivered within 3–6 business days.

International Shipping:

Estimated delivery time is 12–26 business days, depending on the destination and customs processing.

You will receive a tracking number once your order has been dispatched. Delivery times may vary during holidays or due to unforeseen delays.

Similar Products
Accessory Products

Ansvarsfriskrivning

Kosttillskott är inte läkemedel. Produkter som säljs på denna webbplats är inte avsedda att diagnostisera, behandla, bota eller förebygga någon sjukdom. Om du har en medicinsk åkomma, konsultera alltid en kvalificerad vårdpersonal innan användning. Individuella resultat kan variera. Genom att lägga en beställning godkänner du att följa ditt lands importregler. Vi täcker tillämpliga avgifter och skatter där det anges.

*Utgångsdatum Information:
Vänligen notera att utgångsdatumet kan variera från batch till batch. Vi garanterar dock att alla produkter som skickas till våra kunder har en giltig hållbarhet och inte kommer att vara utgångna vid tidpunkten för leverans.